Därför hatar bankerna dina kontanter

”Kundernas kärlek till pengar, riktiga pengar – kontanter – retar bankerna. Bankerna har i flera år kämpat hårt för att få bort kontanterna från sina kunders plånböcker.
Det är dock inte omtanke om dig som kund som driver bankernas kontantjakt.
Ska man tro bankerna själva så är det bara med omtanke om samhället. Det tär på miljön och drar till sig kriminalitet.”

Till SvD »

En mycket viktigare anledning för bankerna är ju att fysiska pengar utgivna av staten/riksbanken har en kostnad av sitt värde. En hundralapp kostar t.ex. ca 47 öre att tillverka så vinsten till statskassan på varje hundralapp skulle bli ca 99.53kr.
Med en penningmängd som nu till 96% ägs och styrs av bankernas digitala pengar, och ett betalsystem som styrs med deras kontokort, så finns det en anledning för bankerna att känna sig hotade av verkliga pengar som skapas av staten/riksbanken.
Det finns heller ingen anledning för bankerna att hålla med bankomater åt riksbanken när bankerna nästan helt privatiserat samhällsekonomin med digitala pengar istället för sedlar och mynt.
En stor nackdel med detta blir att vi får en ekonomi som är skulddriven och att samhällsekonomin töms på pengar genom att vi subventionerar våra banker när vi betalar kostnaden för alla nya pengar bankerna skapar.
Detta är pengar dom inte ens hade från början. Dom existerade inte.
Alla dessa nya pengar är skuld eftersom det enda sättet att skapa nya pengar i det nuvarande finansiella systemet är att låna dem från bankerna, det vill säga om vi inte ökar mängden fysisk valuta i omlopp och minskar den digitala.

Riktiga pengar i en verklig ekonomi är alltid ett hot mot våra banker.

Lämna ett svar